تصویر ثابت

آیا شما استعداد یادگیری دارید؟

+100%-
استعداد و یادگیری

“استعداد” کلمه ای است که ما در شروع یادگیری یک مهارت، هنر یا دانش، زیاد از آن استفاده می کنیم. برای سنجش اینکه ما چقدر هوش یا استعداد داریم، به آزمون های هوش متوسل می شویم. آزمون هایی که به آن تست IQ می گوییم. اما تست IQ نمیتواند دقیقا میزان استعداد و هوش ما را در تمام زمینه ها نشان دهد.

چرا که تست IQ فقط هوش منطقی و استدلالی ما را می سنجد. درصورتیکه ما بیش از 20 نوع هوش دیگر داریم که در موفقیت ها و یادگیری مهارتها بسیار موثر هستد. مانند هوش هیجانی یا عاطفی، هوش موسیقیایی، هوش معنوی و …

حالا نیاز نیست شما تمام این تست ها را بدهید چون چنین تست هایی هنوز ساخته نشده اند! طبق تحقیقات به عمل آمده، عوامل متعددی در یادگیری انسان موثر است. سعی می کنیم تمام این عوامل را در مقالات آینده بررسی کنیم.

آیا  هوش ذاتی است؟

طبق آخرین تحقیقات دانشمندان 52% هوش، اکتسابی است! و 48% دیگر هم کاملا ذاتی نیست و به عوامل محیطی و آموزشی بستگی دارد. بنابراین تمام آن چیزی که شما بعنوان هوش و استعداد می شناسید قابل دستیابی است و هیچ محدودیتی ندارد. شاید از این حرف تعجب کنید یا فکر کنید من می خواهم صرفا انرژی مثبت بدهم، اما واقعیت این است که با انجام تمرینات مناسب شما می توانید توانمندیهایی را که تا به حال دست نخورده مانده، شکوفا کنید.

انسانهای توانمند و به قول خیلی ها با هوش (!) به شیوه ای فکر و زندگی می کنند که باید به آنها توجه کرد. با مطالعه نحوه تفکر و زندگی آنان می توانیم پی به روش موفقیتشان ببریم و بفهمیم آنها چه می کنند که اینقدر سریع و راحت یاد می گیرند. در ان ال پی به این روش مدلسازی می گویند.

پس اگر به استعداد اعتقاد داشته باشیم (که البته NLP اعتقادی به آن ندارد)، همه ما استعداد یادگیری داریم. اما شاید برایتان باور نکردنی باشد که افرادی که به نظر، استعداد یادگیری شان زیاد است چه نکات ساده ای را رعایت می کنند که ما هم به راحتی می توانیم با رعایت این نکات، با همان استعداد (!) و البته طبق مدل شخصیتی خودمان آن مهارت را یاد بگیریم.

نویسنده: آروین شهبازی

منبع: استاد موزیک

 

 

 

(43) دیدگاه

 1. آرش

  به    بیان شده  

  درود بر استاد گرامی. پاراگراف آخر این مطب منو توی کُما گذاشت. آیا شما می دونید که افرادی که زود پیشرفت میکنند و یاد میگیرند،چه نکاتی را رعایت میکنند؟

  پاسخ
  • آروین شهبازی

   سلام آرش جان. نکات زیاد است و در مقاله کانالهای یادگیری یکی از آنها را معرفی کردیم. و بطور تخصصی در بسته آموزش گیتار حتی الامکان اینها را آوردیم. موفق باشید

   پاسخ
 2. ابراهیم

  به    بیان شده  

  سلام استاد
  بسته آموزش گیتار در 90 روز و دستگاه مترونوم رو سفارش دادم
  امیدوارم تا سه ماه دیگه پیشرفت های خوبی داشته باشم
  خیلی مشتاقم زودتر به دستم برسه ببینم

  پاسخ
 3. الهه

  به    بیان شده  

  سلام استاد عزیز
  استاد من الان دارم آهنگسازي کار میکنم
  تو جلسه دوازدهم شما ده نوع اکورد دوماژور برای ما کشیده بودید
  و تو تمرینش یه عالمه آکورد دادید تا ما نوعای مختلفشو بسازیم.استاد برای هرکدوم چندتا بسه.اخه یکم سخته

  پاسخ
  • آروین شهبازی

   سلام الهه جان. در واقع این تمرینات برای روشن شدن و وسیع شدن دید شما نسبت به آکورد است. نیاز به تسلط 100% روی همه شان نیست. اینکه بتوانید آکورد بسازید و با آگاهی پیش روید شما را بسیار کمک می کند. طبیعی است یادگیری دو سه مدل فعلا کفایت می کند.

   پاسخ
 4. ابراهیم

  به    بیان شده  

  سلام استاد
  ببخشید اینجا سوال میپرسم.
  امکان اینکه پشتیبانی ادامه داشته باشه هست؟من الان می خوام این بسته رو بخرم ولی یک ماه دیگه استفاده کنم.
  ممنون

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

81 ÷ نه =