تصویر ثابت

آموزش گرفتن آکورد های باره دار – 7 نکته مفید در باره گیری درست گیتار

+100%-
آکورد باره دار

بسیاری از هنرجویان در گرفتن آکوردهای باره دار به مشکل بر می خورند و در حسرت شنیدن صدای واضح آکورد باره دار می مانند! شاید هم از گرفتن این آکوردها منصرف شوند! یکی از دلایلی که همیشه به هنرجویان متذکر می شوم که برای شروع یادگیری، سازی تهیه کنند که اکشن گیتار (فاصله سیم ها تا دسته گیتار) پایین باشد همین است.

مشکل آنجا پیش می آید که اکشن گیتار هم پایین است اما همچنان هنرجو برای گرفتن آکورد باره دار با گیتار بیچاره کشتی می گیرد و خودش هم از درد انگشتان دست چپ رنج می برد.

من همواره به هنرجویانم 7 توصیه می کنم که می تواند بسیار مفید واقع شود و آکوردهای باره دار را به راحتی بگیرند و از صدای زیبای آنها لذت ببرند. 

1_ به انگشت شست فشار وارد نکنید

بعضی ها فکر می کنند هر کس زورش بیشتر است آکورد باره دار را راحت تر می گیرد! این تصور اشتباهی است. درست گرفتن و به صدا در آوردن تمام نت های آکورد باره دار هیچ نیازی به فشار و زور ندارد. اصلا شما نیاز نیست محکم و با قدرت زیاد به انگشت شست فشار بیاورید. چراکه ماهیچه های این انگشت بسیار ضعیف هستند و نه تنها کمکتان نمی کند بلکه باعث خستگی و نهایتا دلزدگی تان از گرفتن آکورد می شود. بجای آن از ماهیچه های پرقدرت بازوی دست چپتان بهره گیرید(البته اگر راست دست هستید). در واقع بهتر است هنگام باره گیری در گیتار از انگشت شستتان فقط بعنوان یک نگه دارنده و پایدار کننده استفاده کنید. 

یک تمرین کارآمد: سعی کنید آکورد باره دار (مثلا فا ماژور) را بدون استفاده از انگشت شست دست چپ بگیرید تا فشار ماهیچه بازوی چپتان را احساس کنید.

2_ از نیروی دست راستتان استفاده نمایید

همچنان که با دست چپتان آکورد را می گیرید می توانید با آرنج دست راستتان بدنه گیتار را کمی به سمت داخل فشار دهید تا دسته گیتار به سمت بیرون هدایت شود. حالا با فشار آوردن انگشتان دست چپتان به سمت داخل، می توانید آکورد را راحت تر بگیرید.

3_ انگشت 1 (انگشت باره) موازی با میله فرت باشد

انگشت اشاره دست چپ (در صورت راست دست بودن) یا انگشت 1، به نام انگشت باره هم معروف است. سعی کنید هنگام گرفتن آکوردهای باره دار، این انگشت صاف و موازی با میله فرت باشد. البته در بعضی از آکوردها مانند سی ماژور (کلا آکوردهای با بیس لا ماژور) این قضیه زیاد ضروری نیست.

4_ بندهای انگشت 1 را بطور یکسان فشار دهید

بعضی ها برای به صدا درآمدن سیم 1، بند سوم انگشت 1 (بند پایینی انگشت) را بسیار محکم گرفته و بند اول (نزدیک ناخن) را خیلی شل می گیرند یا اصلا روی هواست! سعی کنید بندهای انگشت 1 با هم همسطح باشند و بطور یکسان به سیم های گیتار فشار آورید.

5_ ابتدا انگشتان 2، 3 و 4 را روی سیمها قرار دهید بعد انگشت 1

متاسفانه شخصا بسیار شاهد این بودم که حتی گیتاریست هایی که چندین سال سابقه نوازندگی دارند هنگام ریتم نوازی و گرفتن آکوردهای باره دار، ابتدا انگشت 1 را قرار می دهند و با تاخیر، سایر انگشتانشان را. این اشتباه بزرگی است چراکه حتی اگر نیم میزان از ریتم فقط با انگشت 1 نواخته شود و سایر انگشتان رو هوا باشند، گام آن قطعه به هم می ریزد و اصطلاحا فالش می شود. برای شروع بهتر است هنگام تعویض آکوردهای باره دار، ابتدا انگشتان 2، 3 و 4 را قرار دهید سپس انگشت 1 را. بعد از مدتی که دستتان روان تر شد شیوه کاملا صحیح آن است که کاملا بطور همزمان انگشتها را قرار دهید. اما برای شروع یادگیری ابتدا انگشتان 2، 3 و 4 را قرار دهید سپس 1 را.

6_ آکوردهای باره دار را روی دسته گیتار سُر دهید

گاهی پیش می آید که یک سری آکوردهای شبیه هم را باید پشت سر هم بنوازید، مثلا فاماژور و سل ماژور. هنگام تعویض بین این دو آکورد بهتر است دیگر دست چپتان را از روی دسته گیتار بلند نکنید و با حفظ همان حالت آکورد، دستتان را روی دسته گیتار بکشید.

7_ بیشتر از 20 ثانیه با آکورد باره دار کلنجار نروید

اگر با رعایت این نکات باز هم آکوردگیری برایتان سخت بود بس کنید! زیاد با گیتار کشتی نگیرید، چند دقیقه ای استراحت کنید و مجددا تلاش کنید. چراکه کلنجار رفتن مداوم باعث خستگی و درد دست چپتان می شود.

مطمئنا بعد از چند روز تمرین مناسب با رعایت نکات بالا می توانید از صدای دلنشنین و واضح آکوردهای باره دار لذت ببرید.

نویسنده: آروین شهبازی

منبع : استاد موزیک

 1. سوشیانت

  به    بیان شده  

  سلام استاد من وقتی اکورد را تنها میگیرم صدای خوبی میدهد اما تا وقتی اکورد باره دار را تعویض میکنم صدایش خراب میشود و یا انگشت ۱ من خراب میشود

  پاسخ
  • آروین شهبازی

   با سلام. اگر آکورد را به تنهایی درست می گیرید، باید تمرین زیاد بکنید. در قسمت دانلود فیلم، فیلم تعویض آکوردها را ببینید. موفق باشید

   پاسخ
 2. سمانه

  به    بیان شده  

  سلام استادوقتتون بخیر
  استادمن بتازگی گیتاراموزش میبینم صدای اکوردباره دارم خیلی نامفهومه گیتارمم استگ c546tce bkهست اونم پیکاپ دار.بنظرتون مشکل ازمنه یاگیتار .اصلاصدای اکوردام واضح وخوب نیست . ممنون

  پاسخ
  • آروین شهبازی

   سلام سمانه جان. اینطوری که نمی شود نظر داد ولی بنا به تجربه احتمالا مشکل از نواختن شماست. اگر مطمئن هستید آکوردها را درست می گیرید سراغ گیتار بروید. موفق باشید

   پاسخ
 3. شهرزاد

  به    بیان شده  

  سلام اقای شهبازی، من به تازگی یعنی حدود 6ماه هست که یادگیری گیتار رو شروع کردم. و یک مشکل خیلی بزرگ داشتم در گرفتن اکورد فاماژور. در این اکورد که باید انگشت اشاره روی سیم اول و دوم قرار بگیره صدای سیم یک بسیار گز درمیاد و کلا صدای اکورد رو بهم میریزه ، کلا در گرفتنشم هرچه قدر تلاش میکنم بازم خوب در نمیاد. شما چه پیشنهادی مکنید؟
  با تشکر

  پاسخ
 4. مهدی خسروی

  به    بیان شده  

  سلام خسته نباشید من گیتار گرفتم ولی فاصله سیم با فرت خیلی زیاد با تعویض سیم این مشکل حل میشه یا باید عوض کنم گیتارو؟

  پاسخ
  • آروین شهبازی

   سلام رسول جان. سوالتان خیلی کلی ست. بهترین راه این است همراه یک استاد به خرید بروید یا اینکه اعتماد داشته باشید به فروشنده

   پاسخ
 5. علی

  به    بیان شده  

  سلام استاد من چند سالیه که گیتار کار میکنم .
  بزرگ ترین مشکلی که دارم و هیچ وقت نتونستم حلش کنم این بود که توی آکورد های باره دار با بیس می مینور همیشه سیم سوم گز میزنه و اگه انگشت باره رو بالا بیارم یعنی یک بند انگشتم بالای سر دسته باشه این گز زدن به سیم ۴ منتقل میشه ولی بقیه سیم ها صدای شفافی دارن .
  خواهش میکنم کمک کنید بگید دلیلش رعایت نکردن چه نکته ایه و باید چیکار کنم

  پاسخ
  • آروین شهبازی

   سلام علی جان. اگر اکشن گیتار شما مناسب است و تمام نکات ذکر شده را رعایت می کنید، می توانم بگویم تنها راهش تمرین زیاد و در قالب آهنگ است. ناامید نشوید و تمرین عملی را ادامه دهید ممکن است یکی دو ماهی طول بکشد ولی بالاخره درست می شود. موفق باشید

   پاسخ
 6. Spring

  به    بیان شده  

  سلام من چند وقت پیش گیتار کار کردم و به خاطر همین آکوردهای باره دار کنار گذاشتم الان بازم میخوام شروع کنم ولی بدون کلاس و به صورت مجازی، اما واقعا زورم نمیرسه این اکوردهارو نگه دارم فکر نکنم بتونم??????

  پاسخ
  • آروین شهبازی

   سلان دوست عزیز. بحث زور نیست همین نکات را رعایت کنید و البته فیلم تعویض آکوردها هم در این سایت ببینید بعد از یکی دو ماه راه میفتید. البته با تمرین!

   پاسخ
 7. Sahand

  به    بیان شده  

  سلام دوستان…چپ دست هستم و تازه میخام گیتار کلاسیک شروع کنم ب نظرتون همین گیتاری ک راست دست ها استفاده میکنن بخرم یا گیتار مخصوص چپ دستها ؟؟؟
  ممنون میشم اگر جواب بدید

  پاسخ
 8. امیر

  به    بیان شده  

  سلام خدمت شما
  همین مطلبتون رو چند ماه پیش خوندم و واقعا کمکم کرد و دیگه گز نمیده
  ولی
  هرکار میکنم بعد 1.30 دقیقه دستم خسته میشه بطوری که دیکه گز میده و اهنگ خراب میشه
  البته تمرینم هم کم نیست با این که در حال حاضر نه کلاس میرم نه بسته های اموزش گیتار رو دارم روزی 30 دقیقه رو تمرین میکنم البته همش رو اکورد باره دار نه چون وقتی چند دقیقه تمرین میکنم دستم خستکه میشه و مجور میشم برم ملودی بزنم

  پاسخ
  • آروین شهبازی

   سلام امیر جان. اگر گیتارتان سالم است و مشکل از آکوردگیری تان است راهی جز تمرین زیاد نمی شناسم. کار خوبی می کنید که بطور متناوب میلود و آکورد را تمرین می کنید. موفق باشید

   پاسخ
 9. حافظ

  به    بیان شده  

  سلام.متاسفانه من هر کاری میکنم نمیتونم بگیرم.توی جلسه 16 گیر کردم

  پاسخ
  • آروین شهبازی

   حافظ جان تمرین زیاد انجام بدهید. تا یک ماه هر روز روزی یک ساعت فقط باره گیری تمرین کنید. با تمرین زیاد مشکل حل می شود. اگر هم اذیتتان کرد سراغ جلسات بعدی بروید و عقب نمایند اما تمرینات باره را به موازات تمرینات جلسات بعد ادامه دهید. موفق باشید

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه × یک =