تصویر ثابت

آموزش گرفتن آکورد های باره دار – 7 نکته مفید در باره گیری درست گیتار

+100%-
آکورد باره دار

بسیاری از هنرجویان در گرفتن آکوردهای باره دار به مشکل بر می خورند و در حسرت شنیدن صدای واضح آکورد باره دار می مانند! شاید هم از گرفتن این آکوردها منصرف شوند! یکی از دلایلی که همیشه به هنرجویان متذکر می شوم که برای شروع یادگیری، سازی تهیه کنند که اکشن گیتار (فاصله سیم ها تا دسته گیتار) پایین باشد همین است.

مشکل آنجا پیش می آید که اکشن گیتار هم پایین است اما همچنان هنرجو برای گرفتن آکورد باره دار با گیتار بیچاره کشتی می گیرد و خودش هم از درد انگشتان دست چپ رنج می برد.

من همواره به هنرجویانم 7 توصیه می کنم که می تواند بسیار مفید واقع شود و آکوردهای باره دار را به راحتی بگیرند و از صدای زیبای آنها لذت ببرند. 

1_ به انگشت شست فشار وارد نکنید

بعضی ها فکر می کنند هر کس زورش بیشتر است آکورد باره دار را راحت تر می گیرد! این تصور اشتباهی است. درست گرفتن و به صدا در آوردن تمام نت های آکورد باره دار هیچ نیازی به فشار و زور ندارد. اصلا شما نیاز نیست محکم و با قدرت زیاد به انگشت شست فشار بیاورید. چراکه ماهیچه های این انگشت بسیار ضعیف هستند و نه تنها کمکتان نمی کند بلکه باعث خستگی و نهایتا دلزدگی تان از گرفتن آکورد می شود. بجای آن از ماهیچه های پرقدرت بازوی دست چپتان بهره گیرید(البته اگر راست دست هستید). در واقع بهتر است هنگام باره گیری در گیتار از انگشت شستتان فقط بعنوان یک نگه دارنده و پایدار کننده استفاده کنید. 

یک تمرین کارآمد: سعی کنید آکورد باره دار (مثلا فا ماژور) را بدون استفاده از انگشت شست دست چپ بگیرید تا فشار ماهیچه بازوی چپتان را احساس کنید.

2_ از نیروی دست راستتان استفاده نمایید

همچنان که با دست چپتان آکورد را می گیرید می توانید با آرنج دست راستتان بدنه گیتار را کمی به سمت داخل فشار دهید تا دسته گیتار به سمت بیرون هدایت شود. حالا با فشار آوردن انگشتان دست چپتان به سمت داخل، می توانید آکورد را راحت تر بگیرید.

3_ انگشت 1 (انگشت باره) موازی با میله فرت باشد

انگشت اشاره دست چپ (در صورت راست دست بودن) یا انگشت 1، به نام انگشت باره هم معروف است. سعی کنید هنگام گرفتن آکوردهای باره دار، این انگشت صاف و موازی با میله فرت باشد. البته در بعضی از آکوردها مانند سی ماژور (کلا آکوردهای با بیس لا ماژور) این قضیه زیاد ضروری نیست.

4_ بندهای انگشت 1 را بطور یکسان فشار دهید

بعضی ها برای به صدا درآمدن سیم 1، بند سوم انگشت 1 (بند پایینی انگشت) را بسیار محکم گرفته و بند اول (نزدیک ناخن) را خیلی شل می گیرند یا اصلا روی هواست! سعی کنید بندهای انگشت 1 با هم همسطح باشند و بطور یکسان به سیم های گیتار فشار آورید.

5_ ابتدا انگشتان 2، 3 و 4 را روی سیمها قرار دهید بعد انگشت 1

متاسفانه شخصا بسیار شاهد این بودم که حتی گیتاریست هایی که چندین سال سابقه نوازندگی دارند هنگام ریتم نوازی و گرفتن آکوردهای باره دار، ابتدا انگشت 1 را قرار می دهند و با تاخیر، سایر انگشتانشان را. این اشتباه بزرگی است چراکه حتی اگر نیم میزان از ریتم فقط با انگشت 1 نواخته شود و سایر انگشتان رو هوا باشند، گام آن قطعه به هم می ریزد و اصطلاحا فالش می شود. برای شروع بهتر است هنگام تعویض آکوردهای باره دار، ابتدا انگشتان 2، 3 و 4 را قرار دهید سپس انگشت 1 را. بعد از مدتی که دستتان روان تر شد شیوه کاملا صحیح آن است که کاملا بطور همزمان انگشتها را قرار دهید. اما برای شروع یادگیری ابتدا انگشتان 2، 3 و 4 را قرار دهید سپس 1 را.

6_ آکوردهای باره دار را روی دسته گیتار سُر دهید

گاهی پیش می آید که یک سری آکوردهای شبیه هم را باید پشت سر هم بنوازید، مثلا فاماژور و سل ماژور. هنگام تعویض بین این دو آکورد بهتر است دیگر دست چپتان را از روی دسته گیتار بلند نکنید و با حفظ همان حالت آکورد، دستتان را روی دسته گیتار بکشید.

7_ بیشتر از 20 ثانیه با آکورد باره دار کلنجار نروید

اگر با رعایت این نکات باز هم آکوردگیری برایتان سخت بود بس کنید! زیاد با گیتار کشتی نگیرید، چند دقیقه ای استراحت کنید و مجددا تلاش کنید. چراکه کلنجار رفتن مداوم باعث خستگی و درد دست چپتان می شود.

مطمئنا بعد از چند روز تمرین مناسب با رعایت نکات بالا می توانید از صدای دلنشنین و واضح آکوردهای باره دار لذت ببرید.

نویسنده: آروین شهبازی

منبع : استاد موزیک

 1. بهراد

  به    بیان شده  

  وقتتون بخیر، خیلی مفید بود، تشکر
  بسته های آموزشیتون رو از کجا میشه تهیه کرد

  پاسخ
 2. ali hs

  به    بیان شده  

  سلام ،وقتتون بخیر.راستش استاد من اواز کار میکنم .و یه چند وقتی هست که دارم گیتار کار میکنم ..!البته خودم .و کلاسی نرفتم و نمیخوام برم .به پیشنهاد یه سری از دوستانم ،دارم با تبلچر اکورد ارو یاد میگرم با نت و.موسقی اشنایی دارم چون 3سال پیانو کارکردم .اما در یادگیری گیتار متاسفانه به مشکل خوردم و( مشکلم این هست که: این که اکورد هارو نمیتونم سریع عوض کنم یا به طور کل فک کنم تو دیرند ها ی عوض کردنش مشکل دارم و یا مثلا انگشت 3 4 ام روی سیم ها دیگه میره و خلاصه حسابی به مشکل خوردم و امید وارم کمک ام کنید سپاس .اگه فایل پیشنهادی (تصویری و..) هم باشه عالی میشه مرسی

  پاسخ
 3. Mahdi

  به    بیان شده  

  سلام به استاد گرامی و خسته نباشی واقعا از بسته ی آموزشی تون دارم لذت میبرم و تشکر میکنم استاد مشکلی دارم تو اکورد گیری این که انگشتای دست چپم که باید باهاش فرت های مشخص شده رو بگیرم سیم های آزاد رو هم لمس میکنند و باعث گز زدن یا خفه کردن صدای سیم های آزاد میشن راه کاری هست که این مشکل بر طرف بشه؟با تشکر

  پاسخ
  • آروین شهبازی

   سلام مهدی جان. در بسته آموزشی فیلم تعویض آکوردها را ببینید کمکتان می کند. در کل باره گیری یکی از مشکلات عدیده هنرجویان است که با حفظ اصول و تمرین زیاد حل می شود. نگران نباشید.

   پاسخ
 4. بهار

  به    بیان شده  

  سلام..من اصلا نمیتونم اکورد هارو بگیرم?یعنی میتونم ولی یا سیم ها صدای خوبی نمیدن یا انقدر محکم میگیرم صداشون خوب میشه اما جایه سیم ها رویه انگشتام میمونه و خیلیی درد میگیره…وقتی فیلم هارو دیدم..خیلی نرم و بدونه فشار سیم هارو میگیرن پس چجوری صداش خوبه؟!وای تروخدا راهنماییم کنین دارن دیونه میشم

  پاسخ
 5. امیر.ش

  به    بیان شده  

  سلام خدمت استاد

  استاد اشکم داره در میاد
  به من آهنگ غوغای ستارگان رو دادند با ریتم
  3/4 والس ۳ ولی هرکاری میکنم رو آهنگ نمیشینه خیلی تمرین کردم ولی نمیشه لطفا کمکم کنید ریتمش انگار نمیخوره لطفا کمکم کنی فیلمی اگه هست بدید.ممنون

  پاسخ
  • آروین شهبازی

   سلام امیر جان. متاسفانه اطلاعی از نحوه آموزش شما ندارم. استادتان بهتر راهنمایی تان می کنند. فیلم های آموزشی در زمینه ریتم نوازی همگی در بسته های آموزشی ما هستند. موفق باشید

   پاسخ
 6. امیر.ش

  به    بیان شده  

  سلام خدمت استاد
  من یه سوال داشتم.
  موقع ریتم نوازی هنگام تعویض آکورد ها مشکل دارم
  برای مثال وقتی دارم ریتم نوازی انجام میدم و آکوردم
  لامینور است و میخوام برم رمینور به طور ناخوداگاه ریتم نوازیم قطع میشود و من آکوردو میزارم و دوباره شروع به زدن میکنم
  مشکل من قطع شدن نا خوداگاه دست راستم هنگام ریتم نوازی موقع عوض کردن آکورد هاست. لطفا کمکم کنید

  پاسخ
  • امیر

   به    بیان شده  

   منم یه زمانی دقیقا همین مشکل داشتم اون بخواطر اینه که هنوز رو ریتم و اکورد ها کاملا مسلط نیستی گیتار رو رو حالت خف بگیر بعد با بیشترین سرعتی که میتونی ریتم و بزن تا دستت عادت کنه به ریتم و دیگه رو تمپو های معمولی مشکلی نداشته باشی البته تسلط رو اکورد هم مهم که که باید عوض کردن اکورد هارو تمرین کنی

   پاسخ
 7. امیر

  به    بیان شده  

  سلام خدمت استاد عزیز من تو گرفتن این اکورد ها مشکل داشتم و نمیتونستم صدای درستی از ساز دربیارم و گز میاد ولی با نکات مفید شما مخصوصا در مورد این که انگشت شصت رو نباید زیاد فشار بدیم تونستم این اکورد های رو راحت تر بگیرم ولی متاسفانه تو عوض کردن این اکورد ها هنوز مشکل دارم

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × نه =