تصویر ثابت

چگونه از گیتار مراقبت و نگهداری کنیم؟

+100%-
نگهداری از گیتار

 نگهداری و مراقبت از گیتار، تمیز کردن گیتار و رعایت نکاتی برای افزایش طول عمر گیتار مواردی هستند که بهتر است یک گیتاریست آنها را انجام دهد. مخصوصا افرادی که گیتارهای گرانقیمت و حساس دارند. شاید رعایت بعضی از این نکات نیاز به دقت و حوصله زیادی داشته باشد اما برای کسی که می خواهد مراقبت خوبی از گیتار خود بکند و به دوام بیشتر و افزیش طول عمر گیتارش کمک کند، این نکات بسیار حیاتی هستند. ما این موارد را در 3 بحث کلی مطرح می کنیم.

محیط مناسب برای نگهداری گیتار

دستگاه رطوبت سنج

تفاوتی نمی کند در چه فصلی از سال هستیم، گیتار شما همواره بدنبال یک تعادل در درجه حرارت و میزان رطوبت است، چراکه هنگام ساخت گیتار، آنرا در یک شرایط کنترل شده قرار می دهند.

بهترین دمای محیط برای نگهداری گیتار 18 تا 24 درجه سانتیگراد است. بنابراین سعی کنید دمای اتاقی که گیتارتان در آن قرار دارد در همین بازه حرارتی باشد، هوای زیر 10 درجه و بالای 30 درجه می تواند خطرات جدی برای ساز شما داشته باشد و باعث ترک و تاب برداشتنش گردد و صدای گیتارتان را از حالت استاندارد خارج کند. همچنین گیتارتان را از منابع گرمایشی و سرمایشی مثل بخاری، اجاق گاز و کولر دور کنید. 

رطوبت مناسب برای نگهداری گیتار بین 45% تا 55% می باشد. در محیط خشک (زیر 40% رطوبت) باعث انقباض و احتمالا ترک برداشتن گیتار می شود. در این محیط صدای گیتار نیز کمی تیزتر و خش دارتر می شود. از آن طرف در رطوبت بیشتر از 60% هم احتمال بادکردن و موج دار شدن چوب گیتار بیشتر می شود و ممکن است درزهای گیتار نیز شکننده تر گردند. همچنین در محیط بیش از حد مرطوب صدای گیتار خفه و گرفته می شود. برای جلوگیری از باد کردن چوب گیتار پیشنهاد می شود آن را دور از منابع رطوبت مثل دریا، استخر، حوض و حمام قرار دهید.

با تهیه دستگاه رطوبت سنج، شما می توانید رطوبت اتاقی را که در آن گیتار قرار دارد، اندازه بگیرید. اگر محیط بیش از حد خشک است، می توانید با استفاده از دستگاه رطوبت ساز خانگی رطوبت اتاق را افزایش دهید. اگر هم رطوبت زیاد است می توانید رطوبت گیرهای موجود در بازار (پودرهای سیلیکاژل) را تهیه کنید، آنها را داخل گیتار یا هاردکیس (که به شدت تهیه آن را توصیه می کنیم) قرار دهید و از میزان رطوبت بکاهید. توجه داشته باشید گیتار را نباید زیاد به دستگاه رطوبت ساز نزدیک کنید سعی کنید این دستگاه را دور از گیتار قرار دهید.

تمیز کردن گیتار

تمیز کردن گیتار

ساده ترین راه حفظ و نگهداری گیتار، تمیز کردن مداوم آن است.  گرد و غبار، جزئی از محیط زندگی شماست و شاید براحتی بتوانید گرد و غبار را از روی گیتار از بین ببرید اما مشکل از آنجایی شروع می شود که این گرد و غبار با چربی و عرق بدن آمیخته می شود و به بدنه یا سیم گیتار می چسبد.

زمانیکه با انگشتان دستتان آکورد می گیرید یا ملودی می نوازید، چربی و عرق پوستتان به سیم انتقال پیدا می کند و در بلند مدت باعث فرسودگی و زنگ زدگی سیم های فلزی می شود. همچنین این عرق و چربی از سیم ها به صفحه انگشت گذاری (فرت بورد) نفوذ می کند، بنابراین توصیه می شود بعد از هرجلسه تمرین سیم های گیتار را تمیز کنید.

 بهترین ابزار برای تمیز کردن گیتار پارچه نخی نرم و خشک می باشد. (به هیچ عنوان از مواد شوینده، آب و الکل استفاده نکنید)

پارچه را بین انگشت اشاره و شست قرار داده (مانند شکل بالا) و در طول سیم شروع به حرکت رفت و برگشت کنید تا جرم های روی سیم کاملا پاک شود . 

گیتار دارای یک پوشش لاک الکلی است که این پوشش از گیتار محافظت نموده آن را براق و شفاف می کند که به آن Finish گیتار می گوییم. وقتی گرد و غبار و جرم را از روی فینیش گیتار پاک می کنیم، گیتار سالها براق و شفاف باقی می ماند.

برای تمیز کردن سایر قسمتهای گیتار از جمله صفحه صدا (روی گیتار)، پشت و بغل گیتار نیز می توانید از پارچه نخی و نرم استفاده نمایید. البته جهت عبور از سیم ها و پاک کردن جرم های زیر آنها (روی بدنه و صفحه انگشت گذاری) بهتر است از قلم مو استفاده نمایید.

محافظت از Finish گیتار

فینیش گیتار

آب و الکل به فینیش گیتار آسیب می رساند اما دشمن اصلی آن عرق و چربی بدن است. ما نمی توانیم جلوی تعریق یا گرد و غبار را بگیریم اما با رعایت نکاتی می توانیم اثر آن را بر روی گیتار کمتر کنیم  و باعث افزایش طول عمر گیتار شویم.

1- هنگام نواختن گیتار لباس آستین بلند بپوشید تا از برخورد مستقیم آرنج و بازو به گیتار جلوگیری شود.

2- حتی الامکان از برخورد شکم و سینه به پشت گیتار جلوگیری کنید.

3- بعد از هر جلسه تمرین (یا آموزش گیتار) با یک تکه پارچه نخی نرم و خشک کل گیتار را تمیز کنید.

4- هنگام نواختن گیتار همواره از لباس های تمیز استفاده کنید تا چربی و عرق بدنتان به گیتار منتقل نشود.

5- از تی شرت ها یا پیراهن های دارای دکمه یا زیپ استفاده نکنید تا آسیبی به پشت گیتار نزند.

6- هر 3 یا 4 ماه یکبار روی بدنه، پشت، بغل و سردسته گیتار را واکس مخصوص گیتار بمالید. یک پوشش نازک کافیست.

سایر نکات مهم

1- درصورتیکه از گیتار به مدت کوتاهی استفاده نمی کنید (مثلا چند روز) آنرا روی پایه گیتار قرار داده یا داخل هاردکیس گیتار بگذاریدش.

2- اگر به مدت طولانی از گیتار استفاده نمی کنید تمام سیم ها را دو سه دور شل کنید و آن را داخل هاردکیس قرار دهید.

3- حداقل سالی یک بار پیچ های کوک را با مواد روان کننده سنگین مثل وازلین چرب کنید و پیچ ها را یکی دوبار بچرخانید تا روغن به تمام قسمتهای چرخ دنده برسد.

4- گیتار را از نور مستقیم خورشید دور نگه دارید.

5- گیتار را به مدت طولانی داخل صندوق عقب ماشین قرار ندهید و حتما از هاردکیس استفاده کنید.

6- هر زمان بطور غیرعمد ضربه ای به گیتار وارد کردید و گیتار ترک برداشت هرچه زودتر آن را نزد یک تعمیرکار گیتار ببرید تا شکاف آن بیشتر نشود.

7- گیتار را از شرایط متغیر دما و رطوبت دور نگه دارید.

نویسنده : آروین شهبازی

منبع: استاد موزیک

  

 1. نیلوفر

  به    بیان شده  

  سلام من میخوام گیتار بگیرم ولی چون خیلی بین کرج و شمال در رفت و امدم میخواستم بدونم دقیقا چیکار کنم از کجا بگیرم چون همه میگن خراب میشه بین این دوتا هوا

  پاسخ
 2. احمد

  به    بیان شده  

  سلام اقا
  ن یه گیتار دست دوم گرفتم
  اریا 20
  قسمت پاشنه گیتار ترک های خیلی ریز داره اما باز نشده
  بنظرتون بعدا مشکل ایجاد کنه برام.

  پاسخ
 3. Abbas

  به    بیان شده  

  سلام من تازه می خواهم گیتار بخرم به نظرتون چه گیتاری بخرم خوبه؟؟

  پاسخ
 4. چیکا

  به    بیان شده  

  سلام
  من حدود ۳ ماه از گیتارم استفاده نکردم و در این مدت پیچ های کوک و شل نکرده بودم الان که نگاه کردم حد فاصله سوراخ صدا تا پاشنه گیتار یه ترک نیم میلی متری دیده میشه به نظرتون لازمه ببرمش پیش تعمیر کار ?

  پاسخ
 5. Mari

  به    بیان شده  

  سلام
  من از گیتارم حدود ۴ ماه استفاده نکردم و توی هاردکیس بوده اما الان صدای جالبی نداره و سیم هاش یکم تیره شده باید سیم های گیتار و عوض کنم یا مشکل دیگ ای داره؟

  پاسخ
 6. mr mp

  به    بیان شده  

  سلام برای شروع گیتار دالاهو خوب هست قیمت الانش 650-700 هستش
  البته مدل گیتار ننوشته قیمتشو مد نظر قرار دادم

  پاسخ
 7. آرمین

  به    بیان شده  

  سلام استاد…..
  من وقتی خواستم گیتار یاد بگیرم یه گیتار تهیه کردم مارک بارسلونا مدل Lc_3900c اول ها در سطح مبتدی بودم خیلی راضی بودم ولی الان که کارام یکم سرعتی شده اذیتم میکنه و موقع باره گرفتن به انگشت رو سریع خسته میکنه و درد میاره میخواستم بدونم راه چاره ای هست یا یه گیتار دیگه بخرم؟

  اگه لازمه بخرم چه مدل و مارکی بگیرم که خوب باشه

  باتشکر

  پاسخ
 8. دیانا

  به    بیان شده  

  سلام. من یه‌گیتار c70 خریدم….خیلی دوسش دارم…. موقعی که داشتم باش تمرین میکردم…تلقن منزل زنگ زد و پدر بلند بلند صحبت کرد. من هم عصبی شدم. اومدم برم تو اناثم ..دسته اش خورد به در البته محکم نه…اما یه صدای دنگ ازش بلند شد..و یه کوچولو بدنه اش رقته تو…خراشی هم بر نداشته…. همه دنیا رو سرم خراب شده…؟آیا ممکنه گیتارم خراب شده باشه؟؟

  پاسخ
 9. فاطیما

  به    بیان شده  

  سلام من میخواستم گقتارم را به مسافرت ببرم آیا درست است که آب و هوای گیتار عوض میشود و خراب میشود؟

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفتاد چهار + = هشتاد یک