تصویر ثابت

نیمکره های چپ و راست مغز و نقش آنها در یادگیری

+100%-
نیمکره های چپ و راست مغز

شاید تا بحال در مورد نیمکره های مغز مطالبی شنیده باشید. اما آیا می دایند نیمکره های چپ و راست میتوانند چه نقشی را در یادگیری داشته باشند؟ آیا تا بحال درست می آموختیم؟ و یا اینکه چطور می شود که بعضی ها مطالب را بخوبی یاد می گیرند و در زمان مناسب، آن مطالب را بخوبی به یاد می آورند که به اصطلاح می گوییم حضور ذهن خوبی دارند.

قبل از پاسخ به سوالات بالا بهتر است شناخت جزئی از نیمکره های مغز و نحوه عملکردشان داشته باشیم. بحث تقسیم بندی مغز به دو نیمکره چپ و راست، اولین بار توسط روانپزشک آمریکایی راجر اسپری در اوخر دهه 1950 مطرح شد. بر این اساس، مغز ما دارای دو نیمکره چپ و راست میباشد و  وظایف و اعمال مغز بین این دو نیمکره تقیسم می شوند. برخی از مهمترین وظایف نیمکره چپ بدین شرح است:

 • کنترل حرکات سمت راست بدن
 • انجام محاسبات و اعمال ریاضی
 • انجام استدلالهای منطقی و تحلیلی
 • کنترل قدرت بیان و زبان تکلم
 • قابلیت حافظه کوتاه مدت
 • پردازش جزئیات

و اما برخی از وظایف نیمکره راست:

 • کنترل حرکات سمت چپ بدن
 • ایجاد هماهنگی در گفتار و آهنگ کلام
 • قابلیت حافظه بلند مدت
 • درک موسیقی
 • کنترل زبان بدن
 • قابلیت انجام حرکات موزون
 • استدلال شهودی
 • کل نگری
 • کنترل برخی از احساسات
 • بخاطر سپردن تصاویر
 • درک منظور و معانی نهفته
 • حفظ تعادل فیزیکی
 • قیاس
 • خلاقیت

همانطور که می بینید ما به هر دو نیمکره برای یک زندگی خوب و موفق نیازمندیم، اما متاسفانه نیمکره راست ما مورد کم لطفی قرار گرفته و کمتر به فکر تقویت نیمکره راست بوده ایم. نیمکره راست دارای قابلیتهای بسیار زیادی است که بعلت عدم آگاهی ما از این قابلیتها، خودمان را دست کم می گیریم و شاید حتی به ذهنمان خطور نکند که ما بتوانیم کارهای بزرگی در زندگی انجام دهیم. بسیاری از دانشمندان، مخترعان، ثروتمندان و انسانهای موفق، استفاده درست و مناسبی از هر دو نیمکره بخصوص نیمکره راست کرده اند. لئوناردو داوینچی (به اعتقاد بعضی ها نابغه ترین فرد تاریخ بشریت) مظهر استفاده کامل از هر دو نیمکره مغز میباشد. بحث در مورد تواناییهای این نیمکره و استفاده مناسب از آن برای بهبود زندگی، بسیار مفصل است که در زمان مناسب به آن میپردازیم.

اما نقش نیمکره های چپ و راست در یادگیری:

از کودکی و از زمانیکه وارد مدرسه شدیم بخوبی از نیمکره چپ برای یادگیری استفاده کردیم. تکرار تکرار و تکرار! و متاسفانه این سیستم در دانشگاه هم ادامه پیدا کرده و ما باز هم صرفا از طریق تکرار آموختیم. پس تعجبی ندارد اگر بسیاری از مطالب مدرسه و دانشگاه را بخاطر نمی آوریم چراکه تکرار یک مطلب کمک میکند که آن مطلب فقط در حافظه کوتاه مدت ما جای بگیرد. بله تکرار، یکی از راههای استفاده از نیمکره چپ در یادگیری میباشد که برای یادگیری مطالبی که نیاز به حافظه کوتاه مدت دارند مناسب است.

استدلال منطقی و ریاضی وار یا به اصطلاح فرموله شده، نیز از راههای سنتی یادگیری میباشد. یادگیری در فرمت اگر و اماها، قاعده ها، مقید شدن بیش از حد به بایدها و نبایدها. استفاده از این روش تنها برای شروع یادگیری یک مطلب مناسب بوده و در بلند مدت مانع بزرگی در برابر خلاقیت میباشد. بخصوص در آموزش موسیقی (و کلا آموزش هنر) بهتر است بعد از مدتی که اصول و و قواعد موسیقی آموزش داده شد، مسائلی آموزش داده شود که هنرجو را به سمت خلاقیت سوق دهد و به اصطلاح ماهیگیری آموزش داده شودآموزش فقط از طریق نیمکره چپ فقط برای مدت کوتاهی ما را به مهارت میرساند آن هم با کیفیتی پایین تر از آن چیزی که واقعا میتوانیم.

استفاده از نیمکره راست در یادگیری، همیشه برای ما ماندگارتر و لذتبخش تر بوده است. شاید شما همین الان شعری را که از دوران کودکی حفظ کرده اید، بخاطر داشته باشید، یا بعضی از آهنگهایی که گوش کرده اید، و یا مثلا تصویری از مکانی که در کودکی به آنجا رفته اید. نیمکره راست، اطلاعاتی را که ماهیت نیمکره راستی دارند مانند تصویر، آهنگ کلام، موسیقی، قیاس و… بخوبی در حافظه بلندمدت ما ثبت میکند و حتی هر زمان که ما نیاز به آن داریم به کمک ما می آید و با تداعی کردن آن تصویر، صدا یا موسیقی تمام آن مطلب را بخاطر ما می آورد. امروزه از تصاویر خلاقانه در تبلیغات استفاده میشود که از دو عنصر تصویر و خلاقیت برای بخاطر سپردن دائمی آن تبلیغ بخوبی بهره می برند.

خب حالا که با گوشه ای از توانمندیهای نیمکره راست آشنا شدید، بهتر است از این به بعد سعی کنید برای بخاطر سپاری دائمی، طوری مطالب را یاد بگیرید که از نیمکره راست هم بخوبی استفاده کنید. نحوه استفاده از آن بستگی به روحیات و خصوصیات خودتان دارد و اینکه کدامیک از عناصر مغز راست یا نیمکر راست بیشتر به شما کمک میکند. البته پیشنهاد من این است که تمام قابلیتها و عناصر نیمکره راستی را تقویت کنید، شاید یکی از آنها که هنوز دست نخورده باقی مانده، تحول بزرگی در یادگیری شما انجام دهد!

در مقالات بعد در مورد چگونگی استفاد از هر دو نیمکره و ارتباط بین آنها بیشتر توضیح میدهیم.

نویسنده: آروین شهبازی

منبع: استاد موزیک

 1. پـردیس

  به    بیان شده  

  سلام و مرسی بابت این مطلب جدید…من ریاضیو اصلا دوس ندارم ولی نقاش هستم و شعر هم میگم… در اینصورت نیمکرهسمت راست مغزم فعال تره
  حالا میشه بگید چجوری نیمکره سمت چپ رو هم تقویت کنم؟!

  پاسخ
  • آروین شهبازی

   سلام پردیس جان اگر ریاضی دوست ندارید (چون یکی از راههای تقویت نیمکره چپ تمرین ریاضی است)، پیشنهاد می کنم شعر حفظ کنید. تکرار و تقویت حافظه نیمکره چپ را فعال تر می کند. همچنین مسائل تحلیلی فیزیک و شیمی.

   پاسخ
 2. pick

  به    بیان شده  

  سلام
  واقعا فوق العاده هستین
  از صمیم قلب از الطافتون و پرداخت زکات علمتون تشکر میکنم
  من عاشق گیتارم و مطمئن هستم با کمک شما میتونم موفق بشم
  یاحق

  پاسخ
 3. فرهاد کرم روان

  به    بیان شده  

  ممنون جناب شهبازی
  من بعد یکبار طلاق دیگه هیچ میلی به ازدواج ندارم.و به همه خانمها بدبین شدم.بعضا موقعیتهایی پیش اومده که طرف خیلی موفق و با محبت بوده.ولی نتونستم درون خودمو از اعتماد پر کنم.راهنمایی کنین ممنون.

  پاسخ
  • آروین شهبازی

   فرهاد جان به نظر من اتفاقا شما می توانید ازدواج موفق تری داشته باشید چرا که هنگام طلاق آگاهی های بیشتری از شخصیت خودتان و همسر مورد نظرتان پیدا کردید. بیشتر در این مورد فکر کنید

   پاسخ
 4. anahid

  به    بیان شده  

  سلام خدا قوت
  اگه میشه در مورد رسا شدن مغز و امواجش مطالبی بنویسید
  ممنون

  پاسخ
 5. سپیده

  به    بیان شده  

  ممنون از مطالبی که شِر می کنیدو اینکه لطفن اگر مقاله ای در ارتباط با نحوه ی رابطه ی این دو نیمکره و عملکردشون در زن و مرد دارید در اختیار من قرار دهید.
  بی نهایت سپاس

  پاسخ
 6. حدیثه

  به    بیان شده  

  سلام استاد استاد شما برای من جلسه ی پنجم آموزش رو نفرستادید توی پوشه ی اسپم رو چک کردم نبود

  پاسخ
 7. behnaz

  به    بیان شده  

  سلام خدمت شما استاد گرامی .دی وی دی های اموزشی به دستم رسید عالیه بهتر از این نمیشه

  پاسخ
 8. امیر

  به    بیان شده  

  سلام
  وب این مطالب را که بچه ها دبستانی هم بلدن شما اگه میخایی مفید واقع شین روش استفاده و تعادل دو نیمکره مغزو توضیح بدین .

  پاسخ
   • parsa

    به    بیان شده  

    با سلا م و تشکر از این که این مطالب مفید را در این صفحه قرار دادید.
    میخواستم مثالی در این باره بزنم شاید که بدرد بخوره. تا حالا شده اسم شخصی یادتون بره؟ اگه شده ایندفعه که اون شخص رو دیدید اسمشرا با یک تصویر تطابق بدهید.مثلا اگر اسم اون شخش پهلوان هست در ذهنتان تصویری از اون شخص که در حال تمرین حرکات پهلوانی است قرار دهید.

    اقای شهبازی فکر میکنم بعد از این که وظایف نیمکره سمت راست را توضیح دادید میخواستید بعد از کلمه ی دست کلمه ی(کم) را تایپ کنید که این اتفاق نیفتاده.

    پاسخ
 9. سلام من قسمت های مختلف وبسایتتونو دیدم واقعا خیلی قشنگ بود و توضیحاتی که داده بودید واقعا جالب بود واسه یکی که بخواد موسیقی کار کنه قطعا خیلی مفیده.

  پاسخ
 10. Amirali

  به    بیان شده  

  سلام ببخشید من یه سوال داشتم ؟من فقط تو قسمت باره گیری مشکل دارم اصلا نمیتونم صدای واضحی در بیارم لطفا کمکم کنبد

  پاسخ
  • استاد موزیک

   سلام
   باید تمرین عملی زیادی برای این مورد داشته باشید. همچنین بهتر است تمام انگشتان را همزمان روی دسته گیتار قرار دهید تا شکل آکورد درست گرفته شود. نگاه کردن زیاد به دست استادتان نیز تاثیر خوبی در بخاطر سپاری فرم آکوردهای باره دارد.
   موفق باشید

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

× هفت = پنجاه شش