تصویر ثابت

بهترین استاد گیتار کیست؟

+100%-
بهترین استاد گیتار

دغدغه پیدا کردن یک استاد گیتار خوب  شاید برای شما هم پیش آمده باشد. یا ممکن است خودتان گیتاریست باشید و بخواهید تدریس گیتار کنید. در هر صورت خوب است که بدانید مشخصات یک مدرس خوب گیتار چیست.

قبل از آن اجازه دهید راجع به دو واژه استاد و مدرس بیشتر صحبت کنیم. استاد در لغت به معنی ماهر و زبردست است یعنی کسی که در زمینه تخصصی خودش به حد اعلای مهارت رسیده است. معادل این کلمه در زبان انگلیسی Master است. و مدرس هم یعنی کسی که تدریس می کند و معادل واژه Teacher می باشد.  ( البته استاد در بعضی فرهنگ لغت ها به معنی مربی هم آمده است.) در فارسی و مخصوصا در هنر، کلمه استاد بجای مدرس  بکار می رود. مثلا اگر شما بدنبال یادگیری گیتار باشید، می گویید: “دنبال یک استاد گیتار خوبم” و کمتر پیش می آید بگویید : مدرس گیتار یا مدرس موسیقی. (علت نامگذاری سایت استاد موزیک هم همین است، وگرنه گیتاریست ها و موزیسین های ماهر تر هم وجود دارند.) 

هرچند تا کسی در زمینه ای مهارت کافی نداشته باشد نمی تواند مدرس خوبی در آن زمینه شود اما الزاما یک استاد گیتار خوب یک مدرس گیتار خوب نیست. ممکن است شخصی نوازنده بسیار ماهری باشد اما نتواند به شما آموزش خوبی بدهد و نهایتا شما از نواختنش لذت می برید. شاید این جمله برای بعضی اساتید دانشگاه هم صدق کند، اینکه احتمالا با اساتیدی برخورد داشتید که اطلاعات بسیار بالایی دارند و در کارشان هم بسیار موفقند اما نمیتوانند مطالب را بخوبی انتقال دهند.

حالا چرا؟ چرا یک استاد الزاما مدرس خوبی نیست؟ به این خاطر که انسان موجود پیچیده ایست و پیوسته پیچیده تر می شود و آموزش دادن به او سخت تر. دیگر دوران “از روی دست دیدن” ها تمام شده است. انسان نیاز دارد که مدرس به زودی و به خوبی مطلب را به او یاد بدهد. امروزه ما وقت و انرژی کمتری برای یادگیری موسیقی یا هنر دیگری داریم، چراکه مشغول انجام کارهای گوناگونی هستیم و این نیز ریشه در گسترده تر شدن نیازهای بشر دارد.  پس یک مدرس حرفه ای و تاثیرگذار نیاز دارد در کنار بهبود مهارت شخصی، روش های آموزش اثربخش را نیز بیاموزد تا بتواند مطالب را بخوبی در ذهن هنرجو حک کند و این،  آشنایی با علوم، تکنولوژی و راهکارهای آموزشی را می طلبد. با فرض اینکه مدرس، تسلط و مهارت کافی دارد باید ویژگی های یک مدرس را هم دارا باشد.

ویژگی های یک مدرس خوب گیتار

 

ساده تدریس کند

کسی که در یادگیری گیتار و موسیقی به درجه بالایی می رسد، با واژه ها، اصطلاحات و مفاهیم عمیق تر و پیچیده تر آشنا می شود. در ابتدا برایش سخت است، کم کم برایش جالب می شود  و بعد از مدتی ابزاری برای ابراز تمایز و خودنمایی. کسی که می خواهد مدرس باشد نیاز نیست به همان درجه پیچیدگی صحبت کند چراکه هدف شخص آموزش است  و دارد با افرادی صحبت می کند که با این مفاهیم آشنا نیستند، مگر اینکه تدریس در سطح حرفه ای باشد. برای ساده درس دادن راههای زیادی هست مثلا لقمه لقمه کردن مطالب. مسلما خوردن قطعات ریز یک طالبی آسان تر از خوردن یک طالبی درسته است نه؟!  راه دیگر، مثال زدن است (کاری که در جمله قبل انجام دادیم). ضمیر ناخودآگاه مثال ها را بیشتر می فهمد تا صرفا یک سری تئوریها و مفاهیم خشک. یادتان هست که ضمیر ناخودآگاه یک کودک ساده لوح است و نقش بسزایی در یادگیری دارد.

یک روانشناس باشد

یادگیری موسیقی و گیتار ابتدا در سطح ذهن و روان صورت می پذیرد و در سطوح عالی تر احساس و خلاقیت درگیر می شود (که این دو نیز بی ارتباط به ذهن نیست)، بنابراین یک مدرس گیتار و موسیقی باید با روانشاسی آشنایی داشته باشد تا بتواند با ذهن هنرجو ارتباط خوبی برقرار کند. اطلاع از نحوه کارکرد ذهن و سیستم یادگیری انسان، باعث می شود مدرس بهتر و مفید تر مطالب را انتقال دهد. مثلا اطلاع  از کانال یادگیری هنرجو به مدرس بسیار کمک می کند. مدرس باید نحوه آموزشش را بر اساس کانال یادگیری هنرجو تغییر دهد نه اینکه بر اساس کانال ارتباطی خودش ارتباط برقرار کند. حتی اگر شما بعنوان یک مدرس موسیقی و گیتار کلاس گروهی دارید و نمی توانید تک تک کانال های ارتباطی را شناسایی کنید، باید نحوه آموزش بصورت جامع باشد؛ یک مطلب را به زبان ها و شکل و فرمهای مختلفی بیان کنید تا 100% هنرجویان مطلب را بگیرند.

یک سخنران خوب باشد

در تدریس، شما در واقع دارید سخنرانی می کنید، پس آشنایی با فن بیان و سخنرانی خوب، به مفید و موثر بودن شما کمک می کند. انتخاب کلمات برای تدریس بسیار مهمند. نحوه کلام شما برای هنرجو مهم است. کسی از تند تند صحبت کردن هنگام تدریس خوشش نمی آید. کسی پای صحبت های آدم های خشک، بی حال و بداخلاق نمی نشیند (مگر اینکه مجبور باشد). پس یادگیری فنون یک سخنرانی  موثر مثل زبان بدن (Body Language) بسیار برای شما مفید است. مثلا با تمام اعضای بدنتان حرف بزنید با چشم، ابرو، دست و … یا مثلا اگر یک کلاس گروهی را اداره می کنید، با چشمانتان تمام هنرجویانتان را پوشش دهید نه اینکه به یک صندلی خالی یا کنج اتاق نگاه کنید.

سر کلاس  کنسرت اجرا نکند

هنرجو برای زمانی که برای یادگیری گیتار اختصاص داده، پول پرداخت کرده است و حتی خود آن مدت زمان برایش ارزشمند است.  پس بعنوان یک مدرس حرفه ای برای پول و وقت هنرجو ارزش قائل باشید و تمرکزتان را روی یادگیری هنرجو بگذارید. اگر هنر و مهارت خوبی دارید بگذارید برای کنسرتهایی که برگزار می کنید. در جای خودش مردم هم برای شما دست می زنند و هم پول پرداخت می کنند اما الان سر کلاسید و میخواهید نکات آموزشی را بیان کنید. اینکه شما بتوانید نکته ای حتی کوچک را به هنرجو درست انتقال دهید بسیار ارزشمندتر و قابل تحسین تر از نواختن زیبای شماست.

 مفید و خلاصه آموزش دهد

مطالب بسیاری برای آموزش گیتار و موسیقی وجود دارد اما باید به سطح هنرجو و خواسته او توجه کرد، اینکه الان کجاست و به کجا می خواهد برود. نحوه طبقه بندی کردن مطالب و جمع بندی نکات به صورتی باشد که ذهن هنرجو مطلب را پله پله و درست و اصولی یاد بگیرد. همچنین مدرس باید روی صحبت هایش کنترل داشته باشد و هدفمند صحبت کند و مطالب زائد و بی فایده را حذف کند. کنترل و هدایت کلاس از وظایف اصلی یک مدرس حرفه ای است.

با تکنولوژی های آموزش آشنا باشد

امروزه آموزش یک علم است، یک مدرس خوب باید با تکنولوژی ها و استراتژی های آموزشی آشنا باشد. هر از چند گاهی در سرتاسر دنیا روش های جدید آموزشی اختراع می شود، تست می شود و نتایجش را در اختیار عموم قرار می دهند. پیشنهاد می شود مدرس در یادگیری این روش ها و تکنولوژی ها به روز باشد و بر اساس زمینه فعالیتش (گیتار و موسیقی) آنها را پیاده کند. حتی خلاقیت به خرج دهد و خودش روش های جدید و خلاقانه ای را بسازد و تست کند.

یک استاد موفقیت باشد

یادگیری گیتار یک هدف است و موفقیت مدرس گیتار یعنی موفقیت هنرجو. اگر هنرجو گیتار و موسیقی یاد گرفت، مدرس هم موفق می شود.  یک مدرس گیتار و موسیقی هم باید خودش به موفقیت رسیده باشد و هم علم موفقیت را بیاموزد تا بتواند به هنرجو راههای رسیدن به هدفش که در اینجا یادگیری گیتار است کمک کند. یعنی استاد هم به معنی مدرس هم به معنی ماهر. مثلا در صورت اشتباه نواختن هنرجو، مدرس از گفتن کلمات منفی و تحقیرانه بپرهیزد، عصبانی نشود و بداخلاقی نکند. یک انسان مگر چند مدرس برای یادگیری گیتار انتخاب می کند؟ معمولا 2 یا 3 نفر. هنرجو خود را در برابر مدرس ضعیفتر و کوچکتر می بیند ، ضمیر ناخودآگاهش در حال یادگیری است و مدرس را مثل پدر یا مادر خود می پندارد و کوچکترین برخورد تحقیرانه ای در ذهن ناخودآگاه هنرجو نقش می بندد.

پس نباید اعتماد به نفس هنرجو را با رفتارها و گفتارهای بدون فکر پایین آورد و با آرامش روی نقاط قوتش  کار کند. امروزه مبحث “کوچینگ” در علوم موفقیت، راههای مربیگری حرفه ای  را آموزش می دهد. آشنایی با این علوم نیز برای مدرس مفید است.

پس از انتخاب یک مدرس خوب، با تمرکز، تلاش ذهنی و عملی می توانید بخوبی و به زودی یک گیتاریست خوب شوید.

نویسنده: آروین شهبازی

منبع: استاد موزیک

 

 1. َalireza

  به    بیان شده  

  یعنی از گیتار c70 مشکی تولید نمیشه یا در فروشگاه ندارید؟؟؟
  اگه بخوام c40مشکی بگیرم ازتون باید چیکار کنم؟؟
  ایا میتونم حضوری هم از فروشگاه خرید کنم؟؟

  پاسخ
 2. shahin

  به    بیان شده  

  با سلام خدمت شما استاد محترم.
  تشکر میکنم از شما بابت سایت خوبتون.
  من علاقه مند به یادگیری گیتار الکتریک هستم…ای کاش شما گیتار الکتریک هم تدریس میکردین.
  برای شما ارزوی موفقیت میکنم.

  پاسخ
 3. Parnian

  به    بیان شده  

  سلام.
  استاد یه سوال داشتم. گام یعنی چی؟ تو ویکیپدیا و تو همه وبلاگا یه تعریف رو فقط نوشته که نمیتونم درکش کنم.
  ممنون

  پاسخ
  • آروین شهبازی

   سلام. بهترین تعریف: تعدادی نت پی در پی که با فاصله های معین و در یک اکتاو قرار می گیرند. در بسته اعجاز مفصل راجع به گام صحبت کردیم. موفق باشید

   پاسخ
   • رضا ب

    به    بیان شده  

    سلام استاد خسته نباشین …من دنبال یک نت قدیمی هستم که هر چی می گردم پیداش نمی کنم به نام
    Tres diferencias por otra parte
    که توسط navaez ساخته شده
    اگه این نتو دارین خواهش می کنم برام ایمیلش کنین متشکرم

    پاسخ
 4. Parnian

  به    بیان شده  

  سلام استاد
  من یه مدت کلاس گیتار میرفتم اما زیاد برام مفید نبود
  الان دارم خودم تو خونه یاد میگیرم
  تا الانش هم تونستم تقریبا ولی با آکوردگیری خیلی مشکل دارم. هم اینکه نمیتونم جای آکورد ها رو پیدا کنم هم اینکه صداشون خیلی گوشخراشه. آموزشی چیزی هست که کمکم کنه؟
  و یه سوال دارم ازتون. من نمیتونم آکوردا رو از هم تشخیص بدم منظورم اینه که مثلا آکورد G یا سل ماژور رو دو جور میشه گرفت یکی توی باره ی سوم یکی دیگه هم توی باره ی هفتم اما با این حال اسم جفتشون سل ماژوره ! چجوری میشه تشخیص داد که تو یه آهنگ کدومشون مد نظره؟
  ممنون

  پاسخ
  • آروین شهبازی

   سلام. پیشنهاد می کنم بسته آموزشی ما را تهیه نمایید تا آموزش اصولی ببینید. بستگی به خواننده دارد که در اوج میخواند یا بم. همچنین به تنظیم گننده آهنک مربوط است و یا اینکه ریتم آرام است یا تند. در اصل موضوع همه درستند. موفق باشید

   پاسخ
 5. سلام ، بهتون تبریک می گم ، واقعا مقالهء عالی بود ، خیلی لذت بردم ، شاید اولین نفری را تو ایران پیدا کردم ، که برای تدریس موسیقی ، اعتقاد به دانستن روانشناسی هم دارد …
  سالها آموختن نزد اساتید گوناگون ، چیزهای زیادی را به من آموخت و هیچ وقت نفهمیدم ، که چرا در دانشگاه و کلاس خصوصی ، مدرس ، هنرجو را به مانند میکروچیپی می بیند که قرار است برنامه ریزی شود و مانند یک ربات مطالب را بازتاب دهد و همیشه در رنج بودم ، تا اینکه خودم دست به کار شدم .
  بیاین کمکی هم به وب یاد بدین ، تا به امید خدا سبک آ»وزشی شما ، و این نگاه به آموزش موسیقی ، فراگیرتر بشود .

  http://shahin-soleimani.blogfa.com/post/29

  پاسخ
  • آروین شهبازی

   سلام جناب سلیمانی ممنون از اینکه به سایت ما آمدید. بله حتما. اتفاقا با مدیر این سایت آشنایی دارم و ایده جالبی دارند. ایشالا که ما هم از آموزش های شما و دانش روانشناسی تان استفاده کنیم. موفق باشید

   پاسخ
 6. hossein7

  به    بیان شده  

  سلام استاد . من می خواستم یه گیتار بخرم بین 350تا450 .لطفا راهنماییم کنید در ضمن می خواستم بدونم بین گیتارای bestfune160 , yamaha c40 کدوم بهتره آخه شنیدم جدیدا یاماها تقلبی شده. با تشکر

  پاسخ
 7. melody

  به    بیان شده  

  سلام استاد ببخشيد من دراين دوره 10روزه شركت كردم ولي واسم ميل نشده وارد پوشه اسپم هم نشده بود؟؟؟؟ممنون ميشم راهنماييم كنين…..مرسي

  پاسخ
 8. POOYA

  به    بیان شده  

  سلام خسته نباشید
  استاد شرمنده من در این دوره ده روزه شما ثبت نام کردم و فقط جلسه اول برایم ایمیل شد و الان بعد از سه روز هنوز ایمیل جدیدی دریافت نکردم باید چه کار کنم؟

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

− چهار = یک