تصویر ثابت

معرفی انواع گیتار – چه نوع گیتاری انتخاب کنم؟ بهترین نوع گیتار کدام است؟

+100%-
انواع گیتار

انتخاب گیتار به عبارتی بهترین نوع گیتار بستگی به سبک نوازندگی شما دارد. گیتار از نظر ساختار به انواع مختلفی تقسیم می شود. البته ساختار کلی اکثر گیتارها شبیه هم هستند. مثلا بیشتر آنها 6 سیم دارند (بعضی گیتارهای 12 سیمی هم وجود دارند). پیچ هایی به نام پیچ کوک در تمام گیتارها مشاهده میشود. دسته گیتار توسط خطوطی به نام فِرِت به قسمتهای مساوی از نظر فاصله موسیقیایی تقسیم میشوند.

اما از نظر جنس صدا و سبک مورد استفاده، در انواع مختلفی وجود دارند.

گیتار از نظر ساختار بر دو نوع کلی گیتار آکوستیک و گیتار الکتریک  تقسیم میشود.

گیتار آکوستیک

 صدای ارتعاشات سیم ها در این نوع گیتارها از جعبه صدا (که از جنس چوب است) و بطور طبیعی تقویت می شود. گیتار آکوستیک نیز بر اساس ساختار بر دو نوع است نایلونی و فلزی.

1_ گیتار آکوستیک نایلونی:

گیتار کلاسیک

 در این نوع گیتار 3 سیم بالایی فلزی و 3 سیم پایینی نایلونی است. از این گیتار در سبک های کلاسیک، فلامنکو همچنین پاپ استفاده می شود و به همین خاطر به آن گیتار کلاسیک و یا گیتار فلامنکو (اسپانیش) نیز گفته می شود. گیتار آکوستیک نایلونی معمولا دارای 6 سیم و 12 نیم پرده یا باره می باشد.

گیتار فلامنکو از نظر ساختار شبیه گیتار کلاسیک است اما صدای گیتار اسپانیش(یا فلامنکو) کمی تفاوت دارد و زنگدارتر است.

2_ گیتار آکوستیک فلزی

گیتار آکوستیک

هر 6 سیم این گیتار فلزی است و اصطلاحا به آن گیتار آکوستیک نیز می گویند. از گیتار آکوستیک بیشتر در سبکهای جز، بلوز، کانتری و راک استفاده می شود. این نوع گیتار عموما دارای 14 نیم پرده است و صدای خشن تر، تیز تر و شفاف تری دارد.

برای نواختن این نوع گیتار از پیک بجای انگشت استفاده می شود.

برخی گیتارها (چه گیتار کلاسیک و چه آکوستیک) نیز بیشتر برای نواختن ملودی به کار می روند و می توان از آنها تا 20 نیم پرده استفاده کرد.بدین منظور قسمتی از بدنه گیتار را برش می دهند و اصطلاحا به آن گیتار Cutaway (کات اوی) می گویند.

گیتار cutaway

 

 گیتار الکتریک

گیتار الکتریک

 ارتعاشات سیم های گیتار الکتریک از طریق پیکاپ به بلندگوهای الکتریکی (یا آمپلی فایر) می رسد و در آنجا تقویت می شود. تمام سیم های این گیتار فلزی است و دارای 21 تا 24 نیم پرده است. استفاده از این ساز در موسیقی از دهه 1930 آغاز شد. گیتار الکتریک در سبک های مختلفی چون متال، جاز، بلوز، راک و پاپ بکار می رود.

گیتار بیس (Bass) 

گیتار بیس

 گیتار بیس یا گیتار باس نقش همراهی کننده داشته و تولید صداهای بم می کند و مانند گیتار الکتریک دارای سیم های فلزی است و از پیکاپ و آمپلی فایر جهت تقویت صدا استفاده می کند. گیتار بیس معمولا 4 سیم دارد.

نویسنده: آروین شهبازی

منبع: استاد موزیک

 

 1. محسن

  به    بیان شده  

  سلام من میخوام تازه کار با گیتارو شروع کنم آقای شهبازی به نظر شما با کدوم شروع کنم c70 _ c80_ aria ak80 ؟

  پاسخ
 2. مریم

  به    بیان شده  

  استاد. من میخوام آموزش گیتار رو شروع کنم. چپ دست هستم. تو رنج قیمت ۱ میلیون تومان چه گیتاری میتونم بگیرم؟ و گیتاری هست که بشه باهاش هم کلاسیک و پاپ و هم فلامنکو نواخت؟ که اگر خواستم سبک نواختنمو عوض کنم مشکلی نداشته باشم؟ بین اریا ak80 و یاماها c80 کدوم بهتره؟ گیتار cutaway برای من مناسب نیست؟

  پاسخ
 3. محمد

  به    بیان شده  

  سلام خسته نباشید. استاد من یه گیتار کلاسیک خوب میخام تا سقف قیمت یک میلیون و دویست یا یک میلیون و سیصد چه گیتاری پشنهاد میکنید؟

  پاسخ
 4. لطفا بگید که از نظر زیبایی وخوش صدا بودن کدوم مارک تو رنج قیمتای ۶۰۰ الی ۷۰۰تو مارک های فندر،آلتامیرا،آریا،استیج کدومش بهتره؟ممنون

  پاسخ
 5. سلام استاد عزیز،
  من دوسه سالی میشه گیتار میزنم ولی به صورتیکه تاتمرین میکنم خیلی زود از تمرین خسته ودل زده میشم راه حلی برای این مشکل برام درنظر بگیرید.
  ومیخواستم یه گیتارخوش صدا در رنج قیمتای ۶۰۰. ۷۰۰ تومن بهم پیشنهاد بدید آلتامیرا،یا آریا ،فندرکدومش توی سبک کلاسیک وپاپ ازاین سه تابیشتر قبولش دارید باقیمت مناسب ممنون میشم اگه جواب سوالم روبه ایمیلم بفرستیدsaghghayei@gmail.com

  پاسخ
 6. مصطفی

  به    بیان شده  

  با سلام…میخوام کاربا گیتار الکتریک رئشروع کنم ولی شنیدم که بهتره با اکوستیک شروع کنم…نظر شما چیه؟؟

  پاسخ
 7. سپینود

  به    بیان شده  

  میخوام تازه به کلاس گیتار برم لطفا راهنمایی کنید چه گیتاری بخرم ؟ بک گیتار خوب برای شروع چند قیمت است ؟ چه مارکی بهترین ؟ و از کجا بخرم که مطمئن باشه ؟
  ممنون

  پاسخ
 8. حسن

  به    بیان شده  

  استاد آریا ak30 پیکاپدار با آریا ak80پیکاپدار فرقشون تو چیه. و آیا محسوسه واقعا؟

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شش × = بیست چهار